W rocznicę urodzin Króla Kaszubów

15 czerwca mija 115 lat od urodzenia wybitnego syna kaszubskiej ziemi Karola Kreffta. Urodził się w Zaworach, ale już w dzieciństwie wraz z rodziną zamieszkał w Otominie pod Żukowem. Ojciec był bardzo zamożnym gospodarzem, który dbał o wykształcenie dzieci.

Karol ukończył Collegium Marianum w Pelplinie, Gimnazjum Macierzy Szkolnej w Gdańsku i prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Był założycielem studenckiej korporacji „Cassubia” w Warszawie, radcą prawnym wojewody pomorskiego w Toruniu, gdzie zakładał Stowarzyszenie Miłośników Kaszubszczyzny Stanica”, którego został wiceprezesem. Po wojnie był krótko starostą kartuskim. W 1956 r. założył oddziały Zrzeszenia Kaszubskiego w Żukowie i Chmielnie. Był straszliwie prześladowany przez reżim komunistyczny. Pisał wiersze. Zmarł w 1995 r. W 2016 r. ukazała się monografia o tytule „Król Kaszubów. Karol Krefft” autorstwa Eugeniusza Pryczkowskiego.

Krefft w szczególności darzony jest sympatią młodych Kaszubów. To młodzi doprowadzili m.in. do tego, że upamiętniono tę postać tablicą pamiątkową w Chmielnie, zaś w Pępowie nadano jednej z ulic jego imię. Od 2002 r., nosi je także jedno z żukowskich rond. W związku z rocznicą uczniowie SP nr 2 im. J. Heweliusza w Żukowie, uczący się języka kaszubskiego, przygotowali wraz z nauczycielami spotkanie przy grobie K. Kreffta. Obecni byli działacze ZKP z Banina, Żukowa i Kolbud ze swoimi sztandarami, także przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie, Witold Szmidtke.

– Dziękuję wam za to, że uczycie się języka kaszubskiego. To było wielkie pragnienie Kreffta, dziś się spełnia. Dzięki temu poznajecie swoją małą ojczyznę. Jesteście przez to bogatsi o ogromną wiedzę – podkreślał przewodniczący i jednocześnie wiceprezes O/ZKP w Baninie dziękując uczniom za pięknie przygotowaną akademię.

Wszystko odbyło się w języku kaszubskim. Lidia Szałkowska i Franciszek Tusk przedstawili biogram Kreffta, natomiast Filip Czaja zaprezentował wiersz „Lësztë”. Utwory literackie zarecytowali także uczniowie Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kolbudach. Tymon Majcher zadeklamował  wiersz „Uczbë kraft”, zaś Jan Dawidowski fragment prozy „Perła w kòrunie”. Patrycja Tur i Marta Wierzba poprowadziły modlitwę Òjcze nasz”. Wszyscy zaś razem odśpiewali hymny: kaszubski oraz młodych Kaszubów.

Po uroczystości odbyły się warsztaty kaszubskie w SP nr 2 w Żukowie.  Uczniowie m. in. stworzyli pociąg z kaszubskimi literami i uczyli się tańca „kowal”. W tychże dniach wzięli także udział w realizacji filmu „Perły Żukowa i okolic”. Premiera odbędzie się podczas inauguracji Festiwalu Filmów Kaszubskich w żukowskim „Spichlerzu”, w dniu 19 czerwca. (jd)

Skip to content