Ocalimy świat! Ekoprogram z charakterem.

W naszej szkole dzieci  chcą zadbać o przyszłość Ziemi i  uratować świat. Na lekcji bibliotecznej klasy 4  na podstawie opowiadań ze zbioru Latający talerz Barbary Kosmowskiej- Dzień Kumaka,  Katarzyny Majgier- Tajemniczy ogród, Marcina Kozła- Operacja Rysiek oraz Justyny Bednarek- Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli przybliżały wiadomości z ekologii np. Dlaczego osuszanie bagien jest katastrofą dla klimatu?. Poznawali czym są bagna, mokradła, torfowiska dla przyrody, jaką pełnią rolę, oraz jakie skutki niesie za sobą osuszanie mokradeł. Tworzyli kartkę z kalendarza ze zwierzątkiem z mokradeł.  Uczniowie starsi z kl. 5  ze zbioru Latający talerz  Tomasza Samojlika- Schaboszczak,  Katarzyna Terechowicz ─ Panikara, Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel ─ Żółte spodnie opowiadali o  Puszczy Białowieskiej. Zastanawiali się dlaczego trzeba ją chronić oraz co oznacza różnorodność biologiczna i dlaczego jest ważna. Wykonywali w grupach plakat Jak bez zmiany naszych szkodliwych dla planety działań może wyglądać świat za sto lat? i Czego często nie doceniamy we współczesnym świecie?

Natomiast uczniowie kl. 6 na podstawie opowiadania Katarzyny Ryrych „Jej wysokość góra” szukali odpowiedzi dlaczego trzeba chronić przyrodę oraz wyrabiali postawę szacunku wobec siebie i innych istot żywych. Tworzyli kodeks Ekoturysty. Uczniowie kl. 7-8 wzięli udział w lekcji online z autorami opowiadań Ludzkie postawy i wartości a kondycja planety.

Joanna Giezek

Skip to content