Kaszubska wanoga muzyczna w naszej szkole

Kilkaset dzieci z młodszych klas Szkoły Podstawowej nr 2 w Żukowie wzięło udział w „Dniu Kaszubskim” zorganizowanym we wtorek 26 kwietnia. Główną atrakcją był występ zespołu „Fucus”. Znani muzycy Rafał Rompca oraz Leszek Bolibok znakomicie wprowadzili dzieci w świat Kaszub, począwszy od pieśni związanych w półwyspem Helskim, poprzez Gdynię i inne części naszego regionu.

– Bardzo nam się podoba – dzieci entuzjastycznie wołały w odpowiedzi na pytanie dyrektor szkoły, Mirosławy Żołny, która przywitała także gorąco wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Żukowie, Albina Bychowskiego.

Pani dyrektor zachęciła pod koniec koncertu do jak największego uczestnictwa w zajęciach języka kaszubskiego w kolejnych latach. Obecnie uczy się go w tej dużej placówce nieco ponad 30 dzieci. Liczba ta na pewno mogłaby być znacznie większa. Do tego jednak musi być pozytywna wola rodziców, a także pragnienie dzieci. Sądząc po reakcjach ten drugi aspekt na pewno jest już spełniony.

– Bardzo zachęcam was, byście korzystali z tej możliwości. Nauka języka otwiera wam cały kulturowy świat naszego regionu. Jest to bogata przestrzeń edukacyjna, ale także piękna forma wzajemnie spędzonego czasu – podkreślał wiceprzewodniczący rady. Pogratulował także dyrektorce przedłużenia kontraktu na kolejne pięć lat na mocy niedawno rozstrzygniętego konkursu.

A. Bychowski odniósł się też do udanie recytujących dzieci. Z recytacjami wierszy wystąpili uczniowie, którzy zapragnęli wziąć udział w konkursie recytatorskim „Rodnô Zemia”. Zapewne każdy z nich ma szansę pokonywać kolejne etapy eliminacji. Pierwszy – gminny – już niebawem. Prawdopodobnie weźmie w nim udział co najmniej siódemka uczniów. Piątka z nich pięknie zaprezentowała się już we wtorek. Byli to: Marcel Mielewczyk, Lidia Szałkowska, Iga Zwara, Agata Herlik-Herlikiewicz i Filip Czaja.  (ep)

Skip to content