Eliminacje szkolne konkursu „Rodnô Mòwa”

Konkurs Recytatorski Prozy i Poezji Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” należy do najbardziej popularnych i uznanych w regionie.  W bieżącym roku odbywa się już po raz 53. Od lat biorą w nim też udział uczniowie SP nr 2 im. J. Heweliusza w Żukowie. Jednak po raz pierwszy w tej szkole zdarzyło się, że wystąpiła w nim także osoba dorosła.  Jest to matka jednego z recytatorów, Katarzyna Mazur.

– Jestem z tego faktu niezwykle zadowolony. Trzeba mieć dużo odwagi oraz miłości do swej rodzimej mowy, by podjąć się tego wyzwania. Bardzo gratuluję pani Kasi – podkreślił organizator i nauczyciel języka kaszubskiego, Eugeniusz Pryczkowski.

Żukowscy uczniowie wystartowali w dwóch kategoriach. Ich recytacje oceniała komisja pod przewodnictwem Elżbiety Pryczkowskiej, nauczycielki języka kaszubskiego i dyrektorki SP w Tuchomiu.

– Serdecznie wam gratuluję. Jestem pod wrażeniem waszej dobrej wymowy. To daje wam duże szanse w kolejnym etapie konkursu, w których wezmą spośród was udział laureaci dwóch pierwszych miejsc – uznała jurorka.

Najlepsi recytatorzy zostali wyróżnieni nagrodami książkowymi oraz rzeczowymi. Wręczyła je wicedyrektor, Irena Wilkowska- Romska.

– Żëczã wama wszëtczégò bëlnégò na gminnym etapie – w rodnej mowie podsumowała pani dyrektor.

Wyniki:

Kat. I – III

  1. Gabryś  Tusk
  2. Monika Maliszewska
  3. Laura Dziwanowska

Wyróżnienia: Milena Miszczak, Zofia Voss, Jadwiga Szałkowska.

Kat. IV – VI

  1. ex aequo Filip Czaja i Franciszek  Tusk
  2. Agata Herlik – Herlikiewicz
  3. ex aequo Lidia Szałkowska i Iga Zwara

Wyróżnienie: Jakub Mazur

Kat. dorośli

  1. Katarzyna Mazur

(ep)

Skip to content